top of page

Easy Mind System - określenie koloru, wzoru, itd. u kota

Easy Mind System, w skrócie EMS, to kod używany do szybkiego identyfikowania ras i odmian kolorystycznych kotów. Kod do oznaczenia koloru, wzoru, czy jakiejkolwiek innej cechy, jest zawsze ten sam, bez względu na rasę. Opisując kota, najpierw używamy trzyliterowego skrótu określającego dana rasę, pisane zawsze wielkimi literami, po którym pojawiają się małe litery i liczby opisujące kolor, wzór, i inne cechy kota.

Ami kotka orientalna
Ami Dolcegattina

Rasy uznane przez FIFe:

Kategoria 1:

EXO -   Kot Egzotyczny

PER  -   Kot Perski

RAG  -  Ragdoll

SBI    -  Święta Birma

TUV  -  Turecki Van

Kategoria 2:

ACL   -  Amerykański Curl długowłosy

ACS   -  Amerykański Curl krótkowłosy

LPL    -  LaPerm długowłosy

LPS    -  LaPerm krótkowłosy

MCO  -  Maine Coon

NEM   -  Neva Masquerade

NFO   -  Kot Norweski Leśny

SIB     -  Kot Syberyjski

TUA   -  Turecka Angora

Kategoria 3:

BEN  -  Kot Bengalski

BML  -  Burmilla

BLH  -  Kot Brytyjski długowłosy

BSH  -  Kot Brytyjski krótkowłosy

BUR  -  Kot Burmski

CHA  -  Kot Kartuski

CYM  -  Cymric

EUR   -  Kot Europejski

KBL   -  Kurylski Bobtail długowłosy

KBS   -  Kurylski Bobtail krótkowłosy

KOR   -  Korat

MAN  -  Manx

MAU  -  Egipski Mau

OCI    -  Ocikat

SIN     -  Singapura

SNO   -  Snowshoe

SOK    -  Sokoka


Kategoria 4:

ABY  -  Kot Abisyński

BAL  -  Kot Balijski

CRX  -  Cornish Rex, Rex Kornwalijski

DRX  -  Devon Rex, Rex Dewoński

DSP  -  Don Sphynx

GRX  -  German Rex

JBT   -  Japoński Bobtail

OLH  -  Kot Orientalny długowłosy

OSH  -  Kot Orientalny krótkowłosy

RUS   -  Kot Rosyjski

SIA     -  Kot Syjamski

PEB    -  Peterbald

SOM  -  Kot Somalijski

SPH   -  Sfinks


Maciej i Ami na wystawie w Kijowie
Maciej i Ami Dolcegattina

Odmiany barwne uznane przez FIFe:

​a - niebieski

b - czekoladowy

c - liliowy

d - rudy

e - kremowy

f  - szylkret czarny

g - szylkret niebieski

h - szylkret czekoladowy

j  - szylkret liliowy

m - karmelowy lub brzoskwiniowy - tylko dla celów rejestracyjnych. Litera "m" dodana do    kodu EMS dla odmian rozjaśnionych wskazuje, że kot w innej organizacji        zarejestrowany został jako karmelowy (niebieski, liliowy lub płowy + "m"), lub morelowy (kremowy, szylkrety niebieski, liliowy i płowy + "m").

n - czarny ("n" pochodzi z języka francuskiego, "noir" po francusku znaczy "czarny"), odmiana seal (u kotów o umaszczeniu himalajskim, dotyczy kotów burmskich, burmilli i abisyńczyków) i rudy (u abisyńczyków i kotów somalijskich).

o - cynamonowy (sorrel u abisyńczyków)

p - płowy

q - szylkret cynamonowy (sorrel) 

r  - szylkret płowy

s  - srebrny

w - biały

x  - każdy kolor nieuznany

y  - złoty

​nt - bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych

at - jasno bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych


Ilsa Dolcegattina wiatowa wystawa we Włoszech
Joanna i Ilsa Dolcegattina

Wzory na futrze uznane przez FIFe

Po literze określającej kolor, w kodzie EMS opisującym każdego kota pojawia się liczba, określająca wzór futra związany z ilością bieli lub pręgowaniem.

Koty z bielą to niekiedy interesujące przypadki. Biało czarny bikolor będzie opisany jako "n 03", ale Turecki Van, ponieważ zawsze niesie ilość bieli odpowiadającą właśnie vanowi, nie musi być oznaczony w opisie kodem "01".  Jest on po prostu opisany jako "TUV", aby oznaczyć rasę, po czym zaznacza się kolor, i kolor oczu, ponieważ jest to rasa, w której mamy więcej niż jeden kolor oczu.  (Kod nieokreślonej ilości bieli, "09", zarezerwowany jest jedynie dla tych ras, w których jest dopuszczony, czyli koty Maine Coon, norweskie leśne, odmiany rexów i Manx.)Przypadkiem specyficznym wśród kotów syjamskich jest kot biały na całym ciele, znany poprzednio jako Foreign White. Kod EMS dla tego kota to "SIA w 67."

01   - van

02  - arlekin

03  - bikolor

04  - mitted - stosowany tylko u ragdolli

05  - snowshoe - stosowane tylko u  Snowshoe

09  - nieokreślona ilość bieli (mniej niż 1/4)

11    - cieniowany

12   - shell/szynszyla

21   - pręgowanie nieokreślone

22  - pręgowanie klasyczne

23  - pręgowanie tygrysie

24  - cętkowany

25  - ticked 

31   - umaszczenie burmskie

32  - umaszczenie tonkijskie

33  - typ himalajski, colour point

Kodowanie poszczególnych typów pręgowania może stanowić pewien problem, szczególnie w przypadku odmian lub ras point, lub w przypadku vanów i arlekinów, ponieważ w tych odmianach tylko na niewielkich częściach ciała można zobaczyć wzór pręgowania. Koty takie opisuje się liczbą "21", która wskazuje na to, że kot jest pręgowany, ale nie można określić, jaki to jest typ pręgowania.  W przypadku innych ras czy odmian barwnych, w których dobrze widać rodzaj pręgowania, wpisujemy liczbę określającą jego wzór. Kot brytyjski czarny pręgowany będzie opisany jako  "BRI n 22". Kot brytyjski srebrzysty cętkowany opisany będzie jako "BRI ns 24." Wzory pręgowania "ticked" na razie  zarezerwowane są jedynie dla kotów rasy abisyńskiej/somalijskiej i kotów orientalnych krótkowłosych. Koty abisyńskie/somalijskie wszystkie są pręgowane "ticked", dlatego nie ma potrzeby dodawania oznaczenia "25" do opisu w formie kodu EMS; ale w przypadku kotów orientalnych, które mają różne kolory, należy zaznaczyć wzór pręgowania. Tak więc czekoladowy kot orientalny ticked oznaczony będzie jako "OSH b 25."


Kotka seszelska i orientalna po jednej z wystaw
Ami Dolcegattina i Fairy Tale Alamoana

Oznaczenia poszczególnych kolorów oczu

 

Następny element kodu EMS to numeryczny opis koloru oczu, który musi być używany w przypadku ras ocenianych w różnych klasach w zależności od koloru oczu. Na przykład w przypadku białych kotów brytyjskich, podobnie jak u kotów perskich, mamy warianty kolorystyczne z oczami niebieskimi, pomarańczowymi, i dwukolorowymi. Kolor niebieski kotów umaszczenia himalajskiego (point) będącego rezultatem genu w rasie syjamskiej, jest inny niż w przypadku kotów białych niebieskookich. Dlatego niebieskie oczy kotów o umaszczeniu typu himalajskiego mają odrębny kod. Kolor pomarańczowy większości persów i brytyjczyków jest również inny, niż żółty kolor oka kotów burmskich, dlatego ma on inny kod.

61  - oczy niebieskie

62 - oczy pomarańczowe

63 - oczy różnokolorowe

64 - oczy zielone

65 - kolor oczu kotów burmskich

66 - kolor oczu kotów tonkijskich

67 - kolor oczu kotów syjamskich

Kod koloru oczu może być ominięty w przypadku rasy, w której z definicji występuje tylko jeden kolor, jak na przykład u kotów burmskich. To samo dotyczy kotów syjamskich i niektórych perskich lub brytyjskich, w przypadku odmian czarnych, niebieskich, kremowych, rudych, itp., jako że wszystkie one muszą mieć, zgodnie ze standardem, oczy pomarańczowe. Należy jednak zaznaczyć kolor oczu w przypadku kotów białych - koty perskie, brytyjskie, i niektóre inne rasy. Tak więc niebieskooki biały pers powinien być opisany "PER w 61", pomarańczowooki biały brytyjczyk będzie zdefiniowany jako "BRI w 62", a biały Maine Coon o dwukolorowych oczach będzie miał kod "MCO w 63."Kolor oczu musi być również zakodowany w przypadku srebrzystych pręgowanych persów, ponieważ są one teraz sędziowane w dwóch różnych klasach, w zależności od koloru oczu, pomarańczowego lub zielonego. Tak więc srebrzysty pręgowany pers z pomarańczowymi oczami opisany będzie jako "PER ns 22 62." Kod EMS dla zielonookiego srebrzystego pręgowanego persa będzie wyglądać "PER ns 22 64." (Po oznaczeniu rasy, "PER", następują oznaczenia "n" czyli czarny, "s" szyli srebrzysty, 22 czyli pręgowany klasycznie, i na końcu "62" dla opisania koloru oczu). 


Kody dla ras szczególnych

Są to kody przeznaczone dla ras, które mają szczególne cechy charakterystyczne.

Kody dla ogonów, stosowane tylko dla kotów rasy Manx, i ich długowłosego odpowiednika, czyli Cymric, służą do określania długości ogona.

51  - rumpy - brak ogona

52 - rumpy riser - malutkie uniesienie na kości na końcu kręgosłupa

53 - stumpy - szczątkowy ogon nie dłuższy niż 3-4 cm 

54 - longie - normalny lub prawie normalny ogon (takie koty mogą być używane w hodowli, ale nie biorą udziału w wystawach)

Kody dla uszu to kody określające typ ucha w przypadku dwóch ras. Pierwsza to Amerykański Curl, zarówno w wersji długowłosej, jak i krótkowłosej, które, chociaż same mają uszy zawinięte, mogą dać potomstwo z uszami prostymi.Drugą rasą, jak dotąd nie uznaną przez FIFe, jest szkocki fold, znów w obu wersjach, krótkowłosej i długowłosej, który również może dać potomstwo o prostych uszach.

71  - proste uszy 

72 - zawinięte uszy

73 - zagięte (folded) uszy

Stosując wszystkie powyższe zasady, można samodzielnie opracować kod EMS dla kota bez zaglądania do jego rodowodu. System EMS, który nie jest systemem genetycznym, opracowany został tak, żeby był łatwy do zastosowania i logiczny. Przy niewielkim ćwiczeniu każdy hodowca kotów powinien być w stanie używać kodu EMS tak samo płynnie jak swojego ojczystego języka.

 

Opracowanie: Dorota Szadurska

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page